Icebergin katutyyli sovittaa arjen luksukseen ja päinvastoin
Nyttemmin pipotkin valitaan omaan tyyliin sopivaksi. Samaan tapaan Iceberg tuo lippikset, neuleet ja teepaidat näkyviksi hauskoilla yksityiskohdilla ja itsevarmalla asenteella höystettynä.
Italialainen muotitalo, Iceberg, aloitti neuleilla, mutta on sittemmin laajentanut asiantuntemustaan niin urheiluun kuin arjen farkku- ja skeittityyliinkin. Icebergin designer -kuteet on suunniteltu nuorten makuun sopiviksi ja yhteistyömallistoja on tarjolla esimerkiksi Paavo Pesusienen ja Tenavien höystäminä.
Sarjakuvat ja muoti-design sopivat hyvin yhteen, kun yllättävät muodot ja yksityiskohdat liitetään yksinkertaiseen kokonaisuuteen. Icebergin vaatteissa ja asusteissa on vähäeleistä tyylikkyyttä, jossa nostalgiset ja värikkäät kuvat ja kuviot nousevat etuuksiinsa.
Iceberg Jeans-malliston omalaatuinen luukki piristää
Samoin kuin kasvoöljy voi virkistää väsyneen ihon, Iceberg Jeans -malliston vaatteet piristävät vaatekaappiasi. Nimestään huolimatta Iceberg Jeans ei ole pelkästään farkkuja, vaan myös muissa merkin vaatteissa voi olla Iceberg Jeans -brändikuva piristämässä ilmettä.
Iceberg Jeansin asenne on tulevaisuuteen katsova ja optimistinen. Vaatteet on helppo sovittaa yhteen joko muiden Icebergin tuotteiden kanssa tai mihin vain vaatekokonaisuuteen.
Käytännöllisyys ja iättömyys tekevät vaatteista myös pitkäikäisiä, kun malli ei ole silmiinpistävästi erilainen. Jokaiseen muotiaaltoon ei tietenkään tarvitse loikata mukaan, mutta jos kaapissa on valmiiksi iättömiä kaikkeen aikaan sopivia niin juhla- kuin arkivaatteitakin, voi niitä piristää erikoisillakin oman aikansa suosituimmilla asusteilla.
Rento tyyli vapauttaa mieltä
Samoin kuin silmämeikinpoistoaine tuntuu vapauttavan raikkaalta kasvoilla, voi rennon vaatetuksen vaihtaminen työ- tai koulupäivän jälkeen vapauttaa mielen ja tuoda ihan uutta energiaa. Vapaa-ajan rento tyyli sopii myös monenlaiseen arkipuuhaan kotisohvalta koulun penkille, mutta jos varaat rentoiluun omat vaatteet, joissa korostuu enemmän rentous kuin yksityiskohdat, voit huomata, miten pienikin muutos voi vapauttaa mielen lokeroita uuteen.
Eri tilaisuuksiin ei turhan päiten ole omat vaatekoodinsa ja asunsa. Kun pukeutuu eri tilanteisiin ja paikkoihin omanlaisiinsa vaatekertoihin, voi samalla ilmaista mielelleen ja ruumiilleen, mihin nyt on soveliasta keskittyä ja minkälaisiin asioihin syytä varautua.
Icebergillä on rentoiluunkin sopivia college-asuja, joissa voi olla hyvä rötvätä hetki omissa oloissaan juuri itselleen mieluisia asioita puuhaillen. Oma tyylikin voi olla juuri sitä, että tunnet itsesi kotoisaksi vaatteissasi.